Krijuesit e “Blurred Lines” paguajnë gjobë për vjedhje!

Krijuesit e “Blurred Lines” paguajnë gjobë për vjedhje!

download

Pharrell Williams dhe Robin Thicke kishin pranuar që në fillim: Hiti i tyre shumë i dëgjuar , i cili në vitin 2013 theu rekordet (! Dhe ndihmoi videoklipi), ishte frymëzuar nga kënga «Got to give it up » e Marvin Gaye. Për më tepër, virgjëria nuk ekziston në muzikë …
Por nga sa duket , kënga kujton më shumë se pak “Më shumë se sa duhej “suksesit Gaye. Pra, dy vjet pas publikimit të këngës , të tre fëmijvt e këngëtarit legjendar Motown, trashëgimtarët e të drejtave të muzikës së tij, ngrejnë padi dhe përndjekin.
Prandaj, krijuesit e «Blurred Lines» u gjobitën me shumën prej 7.300.000 $ për vjedhje të drejtës së autorit.
Raportet e fundit thonë se Williams dhe Thicke do të apelojnë kundër vendimit, duke deklaruar se “vetëm për shkak se tetë njerëz besojnë se dy këngët janë të njëjta, nuk do të thotë kjo se në të vërtetë është.” Nëse ju doni të shihni për veten tuaj ngjashmërinë, dëgjoni videon më poshtë, i cili kombinon dy këngë. E vërteta megjithatë është se ata kanë vjedhur ritmin – dhe jo melodinë …

http://www.youtube.com/watch?v=ziz9HW2ZmmY

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s